Koszatniczki – cena, choroby, alergia, klatka

Koszatniczki to małe gryzonie wyglądem przypominające mysz, w rzeczywistości jednak bardziej spokrewnione ze świnkami morskimi. Choć spotykane mogą być w naturalnym środowisku, wydaje się częściej są gryzoniami przeznaczonymi do domowej hodowli. Aby móc zając się ich hodowlą, trzeba przede wszystkim przygotować odpowiednie warunki.

Koszatniczki - źródło obrazka Wikipedia.org

Koszatniczki – źródło obrazka Wikipedia.org

Koszatniczki najlepiej będą czuły się w piętrowej klatce, wykonanej z prętów. Wówczas będą miały gdzie biegać i skakać, co lubią najbardziej. Warto zadbać o to, by ich domek był pozbawiony zarówno drewnianych jak i plastikowych elementów, gdyż prawdopodobnie bardzo szybko je zniszczą. Każdy hodowca powinien wiedzieć, że klatka z metalowych prętów umożliwia swobodna wentylację, czego na pewno nie zapewni chociażby akwarium. Jeżeli ktoś mimo wszystko ma ochotę kupić swojemu gryzoniowi akwarium, musi również wiedzieć, że nie jest łatwo je czyścić, a już na pewno nie tak jak klatkę z prętów. Dno klatki powinno być wyłożone trocinami, które należy kupić w specjalnym sklepie zoologicznym. Koszatniczki będą szczęśliwe nawet z najmniejszego kawałka papieru toaletowego lub ręczniczków papierowych. Szybko podrą je na kawałki i przeniosą w jeden róg swojego domku. Nie powinno się jednak podawać im gazet, gdyż kolorowy druk może szkodzić ich zdrowiu.

Klatę koszatniczek powinno się czyścić raz w tygodniu, a konkretnie zależnie od potrzeby. Czyszcząc klatkę nie można stosować detergentów, gdyż nawet dobrze zmyte wodą mogą zaszkodzić gryzoniom. Warto wyposażyć klatkę w specjalny piasek dla gryzoni, gdyż koszatniczki uwielbiają kąpiele w nim. Temperatura powietrza jaką powinny mieć koszatniczki to 20 stopni Celsjusza. Nie przepadają za zbyt wysoką temperaturą. Trzeba o tym pamiętać przede wszystkim latem, w czasie dużych upałów. Koszatniczki muszą mieć dostęp do wody pitnej. Warto w tym celu zamontować specjalne poidełko, gdyż woda podawana w misce jest przez nie szybko zakopywana w przygotowanym podłożu. Podobnie zamontować można specjalne pojemniki na pokarm.

One thought on “Koszatniczki – cena, choroby, alergia, klatka

  1. Arkadiusz18

    Niestety opuściła mnie koszatniczka wczoraj w nocy. Fajnie, że powstają takie portale gdzie można zamieścić fotki swoich gryzoni. Zastanawiam się nad zakupem nowej koszatniczki ale jakoś bardzo bolą rozstania. Chciałem tylko poinformować, że warto robić zdjęcia swoich koszatniczek, bo tak szybko odchodzą. Można je dodać na http://www.koszatniczki.pl/ lub w innym portalu. Niestety ja nie robiłem fotek mojej koszatniczki – mam tylko kilka niewyraźnych z telefonu komórkowego.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *